به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:یا علی ابن موسی الرضا :صبحدم از عرش می آمد خروشی، عشق گفت قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می کنند :
به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:اى على! چهار چیز را پیش از چهار چیز دریاب : جوانى‏ات را پیش از پیرى؛ و سلامتى‏ات را پیش از بیمارى؛ و ثروتت را پیش از فقر و زندگى‏ات را پیش از مرگ.(پیامبر اکرم)( ص ):جدید ترین اخبار ورزشی، اجتماعی ،سیاسی و..... روز ایران و جهان . :
THE WORLD TEACHER’S DAY- OCT 5 - روزنامه ی اینترنتی شهرستان ممسنیmamasani:news

THE WORLD TEACHER’S DAY- OCT 5


سیزده مهر ماه ( پنج اکتبر) روز جهانی معلم گرامی باد.


متن زیر گرفته شده از اینترنت تحت عنوان world teachers day – oct 5   می باشد.


                           معلمان افق های تازه می گشایند.


در جامعه ی امروز که تغییرات و پیشرفت ها بسیار سریع رخ می دهد ، آموزش و پرورش در جهت دست یابی به اهداف اقتصادی و اجتماعی نقش بسزایی  بر عهده دارد . هیچ جامعه ای بدون اینکه تک تک افراد آن اطلاعات کافی و لازم برای هماهنگی با تغییرات را داشته باشند موفق نخواهند بود . در نتیجه نمی توان نقش معلمان را به عنوان کسانی که نسل امروز را برای یک زندگی موفق در دنیایی که هر روز پیچیده تر می شود نادیده گرفت.


برای حفظ ارزشهای اساسی جامعه ، سنتها و هویت اجتماعی نقش مهمی دارد . معلمان به عنوان عقلای جامعه و همچنین افرادی که حرفه ی آن ها راهنمایی و هدایت نسل جوان است باید افق های جدیدی را در برابر تغییرات اجتماعی فرهنگی و تکنولوژی پیش روی جوانان بگشایند. بر این اساس شعار روز جهانی معلم یعنی:« معلمان افق های تازه می گشایند» را به گرمی می پذیرند.چرا که این شعار، افکار عمومی،سیاستگذاران و خود معلمان را بیش از پیش به نقش حیاتی معلمان برای ایجاد یک جامعه ی بدون تبعیض و آرام آگاه می سازد.


روز جهانی معلم اولین بار بوسیله ی رئیس یونسکو در سال 1993 در کنفرانس بین المللی آموزش مطرح و بوسیله ی  Feredrico  Mayor  پایه گذاری و روز پنجم اکتبر را به  عنوان این روز انتخاب نمودند. ( در ایران برای اولین بار در سال 1380 شمسی  توسط کانون فرهنگیان شیراز مطرح و مراسمی برگزار شد.)  


زیرا آن تاریخ در سال 1996مصادف بود با زمان کنفرانسی بین دولت های خاصی که تواما بوسیله ی یونسکو نظارت و هدایت می شدند و پیشنهاداتی مبنی بر جایگاه معلمان در جامعه را مطرح و تصویب می کردند که این روز هنوز در بین جهانیان معتبر است.


روز جهانی معلم اعلام شد تا با زنده نگه داشتن آن به معلمین جهان کمک های در خور شأن شود.


زمان تصویب سیاست ها و استراتژی ها اکثر دولت ها از معلمان غافل می شدند و به ایشان توجهی نمی کردند.لازم به ذکر است که هنوز هم بدون همکاری کامل ایشان( معلمان) ، هیچ پیشرفت مطلوبی تجربه نخواهد شد و هیچ صلح و پیوستگی وجود نخواهد داشت. یک نسبت قابل توجه ازمعلمان در زیر خط فقر زندگی می کنند. این غیر معمول است که معلمان برای چندین ماه اضافه کار یا حتی حقوق معمول خود را در یافت نکنند.


تعداد معلمان در سطح جهان بیش از 55 میلیون است که که بیش از یک میلیارد دانش آموز را تحت پوشش دارد.


روز جهانی معلم نقش معلم را به دولت ها یاد آوری می کند و نیاز به بهبود وضعیت کاری آن ها را از همه مهمتر می داند . به همین منظور هرساله اکثر کشورها که روز به روز در حال افزایش هستند این روز را گرامی و فعالیت هایی در برنامه های تلوزیون، رادیو،سمینارها،میز گردها و بحث های مردمی تدوین می نمایند.


امید می رود آنهایی که این متن را می خوانند خود را متعهد به حمایت از معلمان به طرق منطقی بدانند. به هر حال با پیشرفت اقتصاد جهانی بر اساس اصول بازار آزاد از معلمان انتظار می رود بر دانش و مهارت خویش روز به روز بیفزایند. چرا که اقتصاد باز موجب بی عدالتی های فراوان می شود.