به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:یا علی ابن موسی الرضا :صبحدم از عرش می آمد خروشی، عشق گفت قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می کنند :
به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:اى على! چهار چیز را پیش از چهار چیز دریاب : جوانى‏ات را پیش از پیرى؛ و سلامتى‏ات را پیش از بیمارى؛ و ثروتت را پیش از فقر و زندگى‏ات را پیش از مرگ.(پیامبر اکرم)( ص ):جدید ترین اخبار ورزشی، اجتماعی ،سیاسی و..... روز ایران و جهان . :
مروری بر خدمات ارزش افزوده - روزنامه ی اینترنتی شهرستان ممسنیmamasani:news
X
تبلیغات
زولا

مشترکان با استفاده از سرویس کنترل وضعیت خانه با استفاده از تلفن همراه می توانند گوشی خود را به دوربینی آنلاین تبدیل کنند و در هر زمان و مکان از وضعیت خانه یا محل کار خود مطلع باشند. برای استفاده از این سرویس بهره مندی از فناوری نسل سوم تلفن همراه ضروری است.

به گزارش singtel.comو maxis.com.my، خدمات ارزش‌افزوده تلفن همراه یا value-added services که به اختصار از آن با عنوان VAS یاد می‌شود، از جمله دستاوردهای نوین صنعت مخابرات است که ضمن درآمدزایی فراوان برای اپراتورهای تلفن همراه و رقابتی کردن هر چه بیشتر این صنعت به نفع مشتریان، طیف گسترده ای از خدمات را برای تسهیل زندگی شهروندان و کاهش رفت و آمد و صرف هزینه به ارمغان آورده است

* تعریف خدمات ارزش‌افزوده
خدمات ارزش‌افزوده تلفن همراه به طور خلاصه به هر سرویسی اطلاق می‌شود که فراتر از خدمات مکالمه صوتی باشد. امروزه اکثر اپراتورهای مهم تلفن همراه در جهان تلاش می‌کنند با ارائه انواع خدمات ارزش‌افزوده مشتریان خود را راضی نگهدارند و آنان را تداوم استفاده از خدمات خود ترغیب کنند.
رقابت در عرصه ارائه این خدمات تابدان حد گسترده و جدی است که امروزه بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا، آسیا و اروپای غربی بابت مکالمه صوتی هزینه بسیار ناچیزی را از مشترکان خود دریافت می‌کنند و در مقابل بخش عمده درآمد آنها حاصل ارائه خدمات ارزش‌افزوده است.
ارائه این خدمات نه تنها درآمد قابل توجهی را نصیب اپراتورهای تلفن همراه می‌کندف بلکه باعث می‌شود شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات و طرف قرارداد با اپراتورها نیز به سود مناسبی دست یابند.

*انواع خدمات ارزش‌افزوده
سرویس پیامک یا sms شناخته شده‌ترین سرویس ارزش‌افزوده برای ایرانیان است و علیرغم گسترش خدمات ارزش‌افزوده در جهان این سرویس هنوز هم محبوب ترین وشناخته شده‌ترین سرویس ارزش افوزده محسوب می‌شود.
در کنار این سرویس می‌توان به دو سرویس mms و اینترنت همراه نیز اشاره کرد که اولی برای تبادل پیام‌های چند رسانه ای و دومی برای دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد. اما خمدتا ارزش‌افزوده محدود به این چند مورد نیستند و تنوع آنها در جهان امروز بسیار زیاد و فراتر از حد تصور است. در ادامه این مطلب برخی از این سرویس‌ها را با هم مرور می‌کنیم. البته در این گزارش به تمامی سرویس‌های ارزش‌افزوده اشاره نشده و ما تلاش کرده ایم شما را بیشتر با سرویس‌هایی آشنا کنیم که تاکنون کمتر چیزی در مورد آنها شنیده‌اید.

* انتقال شماره قبلی در صورت تغییر اپراتور
امروزه عموم اپراتورهای مهم تلفن همراه در کشورهای مختلف جهان برای رفاه مشتریان خود دست به ارائه سرویسی موسوم به Full Mobile Number Portability زده اند. با استفاده از این سرویس، مشترک می‌تواند حتی در صورت تغییر اپراتور شماره قبلی را برای خود حفظ کند تا دسترسی به او برای دوستان، آشنایان و همکارانش دشوار نباشد. ارائه این خدمات مستلزم هماهنگی و همکاری اپراتورهای متعدد تلفن همراه در یک کشور است.

* تلویزیون همراه
این سرویس همانطور که از نامش پیداست برای دریافت و مشاهده برنامه‌های تلویزیونی بر روی تلفن‌های همراه به کار می رود. در قالب این سرویس گوشی تلفن همراه کارکردی مانند کنترل تلویزیون پیدا می‌کند و کاربر می‌تواند کانال‌های مختلف تلویزیونی را از منوی گوشی خود انتخاب و برنامه‌های مورد علاقه خود را از طریق هر یک از این شبکه‌ها مشاهده کند. در نمونه‌های پیشرفته این سرویس امکان ضبط برنامه‌ها به مدت محدود و دسترسی به برنامه‌های قبلی هر شبکه از طریق پایگاه داده‌های آن نیز پیش بینی شده است

* انتقال رایگان sms
بسیاری از اپراتورهای تلفن همراه انتقال رایگان پیامک‌های مشترکان خود را ممکن کرده اند. به عنوان مثال برخی اپراتورها به مشترکانشان امکان می دهند پیام‌های SMS خود را به طور خودکار به چند شماره همراه دیگر یا به آدرس پست الکترونیک خود منتقل کنند. آنان همچنین می‌توانند بدون پرداخت هزینه اضافی تمامی پیامک‌های خود را به یک گوشی دیگر یا یک آدرس ایمیل منتقل کنند. از جمله دیگر کاربردهای نوین پیامک توسط برخی اپراتورها ارسال خودکار و رایگان sms از گوشی فرد برای تمامی تماس گیرندگان در زمانی است که وی به علتی قادر به پاسخگویی نیست.

* اضافه کردن شماره‌های جدید به سیم‌کارت قدیمی
برخی اپراتورهای بزرگ تلفن همراه به مشترکان خود امکان می دهند تا شماره‌های متعددی را به سیم‌کارت قدیمی خود اضافه کنند، بدون آنکه نیازی به تغییر سیم‌کارت یا استفاده از گوشی‌های متعدد داشته باشند. در این حالت یک سیم‌کارت هم دارای شماره اولیه و قدیمی است و هم شماره‌های مربوط به سیم‌کارت‌های اپراتورهای دیگر به آن اضافه می‌شود.این خدمات بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که به طور دائم در حال مسافرت هستند و در سفرهای خارجی از سیم‌کارت‌های اپراتورهای محلی تلفن همراه استفاده می‌کنند. در صورت استفاده از این سرویس افرادی که با صاحب سیم‌کارت دارای چند شماره تماس بگیرند تنها هزینه یک تماس محلی را پرداخت می‌کنند

* تبدیل موبایل به راهنمای شهری
از جمله سرویس‌های بسیار جالب ارزش‌افزوده سرویس‌هایی هستند که تلفن همراه را به یک راهنمای شهری مبدل می‌کنند. برای استفاده از این سرویس‌ها دسترسی به اینترنت بر روی گوشی تلفن همراه ضروری است. از جمله مشهورترین این سرویس‌ها سرویس Google Map شرکت گوگل برای تلفن‌های همراه است. با استفاده از این سرویس مالک گوشی در هر محله یا خیابان می‌تواند نقشه جامعی از منطقه ای که در آن حضور دارد را مشاهده کرده و از خدمات و امکانات متنوعی که در آن خیابان یا محله وجود دارد مطلع شود. از جمله اطلاعات قابل دسترس در این سرویس و برخی سرویس‌های مشابه در اروپا و شرق آسیا می‌توان به این موارد اشاره کرد: بانک‌های موجود و خدمات قابل دسترس آنها، خودپردازهای موجود در آن بخش از شهر، رستوران ها، کافه‌ها و دیگر مراکز مشابه، مناطق تحت پوشش خدمات اینترنت بی‌سیم، پمپ‌های بنزین، مراکز اطلاع رسانی عمومی، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، ادارات پست، کتابخانه ها، مراکز پلیس، مجموعه‌های ورزشی . مراکز مختلف خرید، بیمارستان‌ها و مراکز فرهنگی و تفریحی، هتل ها، موزه‌ها و ... گفتنی است برای استفاده مناسب از این خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت با سرعت بیش از 256 کیلوبیت در ثانیه ضروری است و هم اکنون متوسط سرعت اینترنت ارائه شده توسط اپراتورها برای استفاده از این خدمات یک یا دو مگابیت در ثانیه است.

* کنترل وضعیت خانه با استفاده از تلفن همراه
مشترکان با استفاده از این سرویس می‌توانند گوشی خود را به دوربینی آنلاین تبدیل کنند و در هر زمان و مکان از وضعیت خانه یا محل کار خود مطلع باشند. برای استفاده از این سرویس بهره مندی از فناوری نسل سوم تلفن همراه ضروری است. تصاویر این سرویس با قابلیت زوم و حرکت دوربین در نقاط مختلف خانه و محل کار ارائه می‌شود و در آن واحد برای تعداد دیگری از کاربران قابل ارسال است.

* خدمات ویژه پست الکترونیک
بسیاری از اپراتورها به کاربرانی که دوست دارند از طریق گوشی تنها به تبادل ایمیل بپردازند خدمات ویژه‌ای ارائه می دهند. این خدمات عبارتند از تبادل نامه‌های الکترونیک همراه با فایل ضمیمه، امکان دریافت پیام‌های الکترونیک از چند آدرس شخصی ایمیل بر روی یک آدرس خاص، پشتیبانی از سرویس‌های مشهور ایمل عمومی مانند جی میل یا سرویس پستی یاهو، دسترسی به فهرست پستی در دیگر ادرس‌ها ایمیل شخصی و ....

* چت رایگان
این سرویس کارکردی مانند نرم‌افزارهای مسنجر دارد و با استفاده از آن می‌توان به چت دو یا چند نفره از طریق گوشی پرداخت. این سرویس چت میان کاربران تلفن همراه و فرد یا افرادی که از رایانه استفاده می‌کنند را نیز امکان پذیر می سازد. خدماتی از این دست معمولا رایگان است.

* تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی
مشترک از این طریق می‌تواند از تمای اطلاعات موجود در گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و آن را بر روی یکی از سرورهای مورد پشتیبانی اپراتور خود ذخیره کند تا در صورت خراب شدن گوشی یا از دست رفتن اطلاعات شخصی به هر علت بتواند دوباره به آنها دسترسی پیدا کرده و داده‌های مهم را به گوشی خود منتقل کند.

* ارسال پیامک صوتی
کاربر با استفاده از این سرویس به جای نوشتن پیامک آن را برای مدت محدودی (مثلا 30 ثانیه ) می‌خواند و بر روی حافظه گوشی ضبط می‌کند و اپراتور ان را برای یک یا چند نفر ارسال می‌کند. این سرویس نیز از جمله خدمات کم هزینه یا رایگان است.

* خدمات WiMax
WiMax از جمله استاندارهای بی‌سیم است که دسترسی به اینترنت و دیگر شبکه‌های اطلاع رسانی را با سرعت بسیار بالا ممکن می‌کند. با استفاده از این استاندارد به راحتی می‌توان یک شهر بزرگ را تحت پوشش قرار داد. به تازگی برخی اپراتورها با ارائه خدمات WiMax بر روی سیم‌کارت‌های خود دسترسی به اینترنت را با سرعت یک تا دو مگابیت در ثانیه برای کاربران امکان پذیر کرده‌اند.

* ارائه آنلاین صورت حساب
این سرویس برای دریافت آنلاین صورت حساب با جزییات کامل بر روی گوشی به کار می‌رود و از این طریق می‌توان از تاریخ، مدت و ریز جزئیات هر مکالمه و نحوه و میزان استفاده از دیگر خدمات مطلع شد.

* خدمات بانکداری همراه
بسیاری از بانک‌ها در کشورهای مختلف قراردادهایی را با اپراتورهای مختلف منعقد می‌کنند تا کاربر بتواند از طریق گوشی خود به اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت حساب‌های بانکی شخصی دسترسی داشته باشد. از این طریق اقداماتی همچون انتقال وجه ، پرداخت انواع صورت حساب و .. نیز ممکن است.
نمونه‌های پیشرفته این سرویس در عمل تلفن همراه شما را به یک کیف پول الکترونیک مبدل می‌کند.
چنانچه مشاهده می‌شود سرویس‌های از این دست تاثیر شگفت انگیزی بر کیفیت زندگی شهروندان گذاشته و رفاه و آسایش آنان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. بدون شک ارائه خدماتی از این دست در ایران نیز از جمله حقوق مشترکانی است که از میان سرویس‌های ارزش‌افزوده تا به حال تنها به سرویس پیامک دسترسی داشته اند. هر چند که این سرویس نیز هر از چند گاهی دچار اختلال می‌شود.

منبع خبر :http://www.iranhall.com/news/shownews/?newsid=5850

منبع خبر : عصر ایران - http://www.asriran.com/view.php?id=50129