به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:یا علی ابن موسی الرضا :صبحدم از عرش می آمد خروشی، عشق گفت قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می کنند :
به اولین روزنامه ی اینتر نتی شهرستان نورآباد ممسنی خوش آمدید:اى على! چهار چیز را پیش از چهار چیز دریاب : جوانى‏ات را پیش از پیرى؛ و سلامتى‏ات را پیش از بیمارى؛ و ثروتت را پیش از فقر و زندگى‏ات را پیش از مرگ.(پیامبر اکرم)( ص ):جدید ترین اخبار ورزشی، اجتماعی ،سیاسی و..... روز ایران و جهان . :
کورش بخواب که خبری از آب نیست - روزنامه ی اینترنتی شهرستان ممسنیmamasani:news
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

منبع خبر عصر ایران

براساس عکس‌‌های هوایی گرفته‌شده از آرامگاه کوروش، هیچ شواهدی مبنی بر وجود نم و رطوبت در این آرامگاه که ناشی از آبگیری سد سیوند باشد، دیده نشده است.


 براساس عکس‌‌های هوایی گرفته‌شده از آرامگاه کوروش، هیچ شواهدی مبنی بر وجود نم و رطوبت در این آرامگاه که ناشی از آبگیری سد سیوند باشد، دیده نشده است.

محمدرضا بذرگر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس با بیان این مطلب به میراث آریا( CHTN) گفت: با توجه به خشکسالی غیرمنتظره امسال هیچ رطوبتی در منطقه وجود ندارد. ضمن آنکه براساس اقدامات کارشناسی حتی در فصل‌های پرباران نیز هیچ خطری آرامگاه کوروش و منطقه تاریخی را تهدید نمی‌کند.

وی افزود: کارشناسان میراث‌فرهنگی استان فارس اعلام کرده‌‌اند در صورت بارش فراوان در منطقه نیز تنها 400 تا 500 میلیمتر آب در نقطه انتهایی سد جمع می‌شود که این محدوده نیز تا آرامگاه کوروش 9 کیلومتر فاصله دارد .

به گفته بذرگر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از طریق هواپیمای دو موتوره اقدام به عکسبرداری هوایی و تهیه اسلایدهای متنوع از منطقه کرده است که بر اساس این عکس‌ها هیچ رطوبتی در نزدیکی آرامگاه کوروش مشاهده نشده است .

وی درباره وجود گلسنگ‌های دیرپا در بدنه آرامگاه کوروش گفت: این بنای تاریخی عاری از هرگونه خزه یا گلسنگ است و در صورت افزایش چشمگیر رطوبت نیز آرامگاه دچار آسیب‌های طبیعی اینچنینی نخواهد شد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قطع درختان چند صدساله و هزارساله در تنگه سیوند اشاره کرد و افزود: براساس گفته کارشناسان استان فارس به هیچ عنوان درختانی با قدمت یاد شده وجود ندارد، ضمن آنکه دشت کوچکی که سد سیوند در آن واقع شده به طور دقیق از سوی باستان‌شناسان کاوش شده و هیچ اثر سطح العرضی در آن منطقه دیده نمی‌شود.